Ako ohodnotiť prácu za volantom

Pred tým ako prvý krát sadnete za volant kamiónu si prečítajte tento článok.

Dokumenty a tlačivá

Stiahnite si dovolenkový list alebo ďalšie potrebné tlačivá celkom zdarma.

Všetko o kvalifikačnej karte vodiča

Informácie o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku profesionálnych vodičov.

Kupujete navigáciu? Nie je dôležitá iba cena

ImageČo dokáže GPS navigácia? Aké funkcie by mal mať GPS navigačný prístroj? Ako si správne vybrať zo širokej ponuky navigačných zariadení? To sú otázky, na ktoré by ste si mohli vedieť odpovedať po prečítaní tohto článku.

Najpodstatnejšou úlohou navigačného prístroja je samozrejme navigovať vás do vami zvoleného cieľa. Na to, aby to takýto prístroj bez problémov zvládol musí mať priamy výhľad na oblohu. Pre určenie polohy stačí, aby bol prístroj v dosahu troch družíc. Čím viac ich je, tým je určenie polohy presnejšie.

Množstvo ľudí si myslí, že ak používajú GPS navigáciu, niekto ich môže „zamerať“. Nie je to pravda. Pri bežných navigačných zariadeniach ide len o prijímače satelitného signálu. Zariadenie nevie naspäť odvysielať žiadne dáta, takže nikomu nedokáže vašu polohu prezradiť.

 

NAVIGÁCIA NIE JE LEN MAPA
GPS navigácia by nebola príliš užitočná, keby neponúkala práve to, čo má v názve – navigovanie. V minulosti navigácia ponúkala klasické 2D navigovanie, ktoré momentálne nahrádza trojdimenzionálne zobrazovanie mapy. Budovy v mestách a diaľničné križovatky sa zobrazujú v 3D scéne so znázornením odbočovacieho pruhu a smerových tabúl. Medzi najväčšiu výhodu by sme mohli zaradiť to, keď nám navigácia dopredu ukáže, do akého pruhu sa máme pred križovatkou zaradiť. Samozrejmosťou a teda akýmsi štandardom dnešných navigačných prístrojov je zobrazovanie aktuálnej polohy, zvolená trasa, najbližšia odbočka a hlasová navigácia.

 

HLÁSENIE DOPRAVNEJ SITUÁCIE - TMC
Ide o dopravné správy, ktoré sa prenášajú do navigačného prístroja a upozorňujú vodičov na dopravné obmedzenia, ako sú nehody, práce na ceste a uzávierky ciest. Na základe nich dokáže prístroj optimalizovať trasu do cieľa tak, aby ste sa týmto miestam vyhli. Nejde teda o klasické správy dopravných servisov, ktoré vysielajú rozhlasové stanice.

Pre príjem týchto správ je potrebný špeciálny RDS TMC prijímač. Niektoré navigačné prístroje ho majú zabudovaný, k iným ho výrobcovia ponúkajú samostatne alebo v špeciálnom držiaku na okno. TMC systém funguje takmer v celej západnej Európe, v okolí Slovenska sa testuje v Českej republike a samozrejme v Rakúsku. Na Slovensku momentálne nefunguje, ale predpokladá sa, že by mohol byť spustený ešte tento rok. Informácie sa budú spracúvať v Dopravnom informačnom centre v Bratislave a vysielať prostredníctvom Slovenského rozhlasu. 
Image

 

PREKROČENIE RÝCHLOSTI
Vo väčšine GPS navigačných prístrojoch sú nainštalované rýchlostné limity/maximálne povolené rýchlosti a keďže navigácia dokáže pomerne presne určiť vašu rýchlosť, môže vás upozorniť na jej prekročenie. Na trhu je aj prístroj, ktorý dokáže rozpoznávať skutočné značky určujúce maximálnu rýchlosť. Nedá sa na to príliš spoľahnúť, obzvlášť na Slovensku pri súčasnej kvalite niektorých značiek.

 

POI - BODY ZÁUJMU
Okrem navigácie na konkrétnu adresu sa dá navigovať aj na vybrané body záujmu – POI (Point Of interests). Jedná sa o body, ktoré označujú polohu sídla firmy, čerpacej stanice, polície, nemocnice, reštaurácie, hotela, obchodného centra alebo nejaké zaujímavé, užitočné miesta. Dodatočne môže obsahovať krátky popis, ikonku, adresu, telefónne číslo, web adresu, atď. Požadovaný POI bod si jednoducho vyberiete z predinštalovanej databázy a necháte sa k nemu navigovať.

Medzi špeciálne typy POI bodov patria hlavne stacionárne radary. Ďalším špeciálnym POI bodom sú RedLight kamery, ktoré kontrolujú či auto prešlo na červenú. Na Slovensku zatiaľ tieto špeciálne body neexistujú.

Pozor na použitie prístrojov vo Švajčiarsku. Platí tam zákaz použitia každého GPS zariadenia, ktoré obsahuje POI (body záujmu), ktoré špecifikujú umiestnenie mobilných alebo pevne osadených cestných radarov. Švajčiarska vláda sa snaží vysvetliť uvedené nariadenie argumentmi o zhoršení morálky a etiky jazdy na cestách, nakoľko i nedisciplinovaní vodiči sa takto legálne môžu vyhnúť represii. Medzi ďalšie argumenty patri zhoršenie možnosti policajných kontrol, vzhľadom na predčasné varovanie vodičov, či porušenie homogenity cestnej premávky.

 

MULTIMÉDIÁ
Multimédiá nie sú parametrom, ktorý by mal pri výbere navigačného prístroja zohrávať úlohu. Je však dobré vedieť, čo výrobcovia ponúkajú a čo môžete okrem navigácie očakávať navyše. Takzvanú hodnotu navigácií rozširujú výrobcovia prístrojov pridávaním rôznych funkcií ako prehliadač fotografií, prehrávač hudby a pod. V pár navigačných prístrojoch sú zabudované aj videoprehrávače. Nemali by sa však používať počas jazdy.

ImageNa trhu by sme mohli nájsť aj prístroje, ktoré majú zabudovaný tuner pre príjem signálu digitálnej televízie a dokonca sa v GPS navigáciách začínajú presadzovať prvé hry. Niečo, čo ocenia vodiči nákladných vozidiel a autobusov je možnosť pripojiť k navigačnému prístroju parkovaciu kameru vďaka AV vstupu, prípadne sledovať video z externého zdroja.

Existuje aj navigačný prístroj, ktorý sa dá bezdrôtovo spojiť s parkovacou kamerou. Signál z kamery  je prenášaný do prijímača, ktorý je zabudovaný v držiaku navigácie. V momente keď sa zaradí spiatočka, na displeji navigácie sa zobrazí priestor za vašim autom snímaný kamerou, vďaka čomu získate celkom jasný prehľad o situácii za vaším autom akýchkoľvek rozmerov.

 

BLUETOOTH, TELEFONOVANIE A PRIPOJENIE NA INTERNET
Súčasťou niektorých navigátorov je bluetoothové pripojenie, ktoré sa použije hlavne na spojenie s mobilným telefónom. Z navigačného prístroja potom vzniká plnohodnotné handsfree zariadenie. Do takéhoto prístroja si môžete preniesť aj telefónny zoznam a priamo z neho telefonovať. Niektoré prístroje umožňujú vďaka pripojenému mobilnému telefónu pripojenie na internet, kde si môžete vyhľadať body záujmu on-line.

 

NAVIGÁCIA V TUNELI
GPS navigácia určuje vašu polohu na základe signálu z družíc. Väčšina súčasných navigácií pri vjazde do tunela a následnej strate GPS signálu dokáže čiastočne navigovať ďalej. Jednoducho predpokladá, že sa auto stále pohybuje rovnakou rýchlosťou a tým istým smerom ako v momente straty signálu.

 

ČO SI TREBA VŠIMNÚŤ
Všetky GPS navigačné prístroje, ktoré sú na našom trhu, dokážu dobre navigovať. Niektoré sú však vybavené iba regionálnou mapou (Slovensko a okolité krajiny) a teda môže nastať problém pri ceste do zahraničia. Preto navonok rovnakú navigáciu môžete kúpiť u jedného predajcu za nižšiu cenu ako u druhého. Treba si tiež všímať, ktoré krajiny majú len tzv. prejazdové mapy.

Veľký rozdiel medzi navigačnými prístrojmi je v tom, ako sa realizuje aktualizácia máp. Cesty sa menia stále a ak máte navigáciu so starou mapou, možno vás zavedie niekam, kam ste vôbec nechceli ísť. Skontrolujte si pred kúpou aké mapy konkrétny prístroj obsahuje a ako často a hlavne za akú sumu sa mapy dajú aktualizovať. Niektorý výrobcovia ponúkajú možnosť dvojročnej alebo dokonca doživotnej aktualizácie zdarma.

 

Držíme palce pri správnom výbere!

b